www.paylasimci.turkforumpro.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
www.paylasimci.turkforumpro.net

Oyun ve Forumcuların Yeni Adresi

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

yürekten bir Dua

YazarMesaj
processor
Yönetici
Yönetici
processor

Erkek
İş/Hobiler : Administrator
Aktiflik :
yürekten bir Dua Left_bar_bleue100 / 100100 / 100yürekten bir Dua Right_bar_bleue

Karma Puanı :
yürekten bir Dua Left_bar_bleue100 / 100100 / 100yürekten bir Dua Right_bar_bleue

Uyarı Derecesi :
yürekten bir Dua Left_bar_bleue0 / 1000 / 100yürekten bir Dua Right_bar_bleue

yürekten bir Dua Empty
MesajKonu: yürekten bir Dua   yürekten bir Dua EmptyC.tesi Haz. 28, 2008 9:12 pm

Bir baba ile oğul oltalarını göl kenarına atıp otele döndüler. Bir saat sonra gittiklerinde oltaya dört beş balığın takıldığını gördüler. Çocuk:
- Ben balıkların oltaya takılacaklarını biliyordum, dedi. Babası sordu:
- Nereden biliyordun?
- Dua ettim de onun için, dedi çocuk.
Cevaptan babası hoşnuttu. Oltayı yeniden hazırladılar, îkisi de hallerinden memnun öğle yemeği yemek için otele döndüler. Yemekten sonra göle gittiler. Yine birkaç balık yakalanmıştı. Çocuk:
- Böyle olacağını biliyordum, dedi.
- Nereden biliyordun?
- Dua ettim de onun için.
Baba oğul oltayı tekrar gole attı ve otele gittiler. Yatmadan önce, göle gidip oltaya baktıklarında bu defa bir tek balığın bile oltaya takılmadığını gördüler. Çocuk yine ama bu kez:
- Ben oltaya balık gelmeyeceğini biliyordum, dedi. Babası gelecek cevabı tahmin eder gibi sordu:
- Nereden biliyordun?
- Dua etmedim de onun için, dedi çocuk.
- Niçin dua etmedin.
Cevap enfesti ve asıl merak edilen de oydu.
- Oltaya yem takmayı unuttuğun aklıma geldi de ondan.
Balığın da, nehrin de, oltanın da, insanın da sahibi ALLAH'tır. Mahlûkatı birbirine göre yaratan, insan midesi ile balık arasındaki İrtibatı kuran, dile tat alma kuvvetini, balığa lezzeti veren Odur. öyle ise hadiselere tek yönden bakılmamalı, sebep, netice bir arada düşünülmeli, insan bütün dünyayı verse, O vermedikten sonra bir tek lokmayı yiyemeyeceğini, bir damla suya eremeyeceğini unutmamalıdır.
Esbaba müracaat, Onun Rahmet hazinelerinin kapısının tokmağını tıklatmaktır. Fakat, kapı çalınmadan açılmadığı gibi, kapıyı çalmak da açılması için yeterli şart değildir.
Kapıyı çaldıran da, açtıran da, hakikatte açan da Odur, Onun içindir ki dua yürekle ve dille yapıldıktan sonra fiil onu desteklemelidir. Evet bir şeyi istediğini söyleyen adam elini uzatmazsa alamaz.
Balık tutma isteği dilin ve yüreğin duasıdır, yem takmak halin ve fiilin duasıdır. Hal dili yüreği yalanlamamalıdır.
https://paylasimci.hareketforum.net

yürekten bir Dua
1 sayfadaki 1 sayfası